Submit link · Login · Register

Festung Bratislava (2/2)

Original link: https://www.dailymotion.com/video/xz36ft

Festung Bratislava (2/2)
Dokumentárny film o oslobodzovaní Bratislavy.
Slovenská republika 1976, 30'
4.4.2013/15:25
STV2
1/2: https://www.dailymotion.com/video/x4vp5fu

3. APRÍLA 2015, dennik N - Mali ju brániť do poslednej kvapky krvi, no pevnosť Pressburg nefungovala
V sobotu 4.4.1945 nemecké vojská opustili Bratislavu bez veľkého odporu. Báli sa obkľúčenia, a tak veliteľ zavelil na ústup. Neskôr si za to vyslúžil trest smrti.
Keď sa v stredu 4.4.1945 vtedy 20-ročná študentka filozofickej fakulty Eva Šimková zobudila, vykukla z okna domu na terajšom Hviezdoslavovom námestí smerom k Národnému divadlu.

„Nemci si tu rozložili poľnú kuchyňu,“ povedala si. Keď sa pozrela lepšie, nevidela pri kuchyni nemeckého, ale ruského vojaka. Záverečný útok na mesto totiž prespala. „Vtedy mi došlo, že je po vojne,“ vraví po 70 rokoch Denníku N.
V ten deň na jej dvere zaklopal mladý ruský vojak. Keď vystrašená otvorila, predstavil sa jej v nemčine, ktorou ako veľa Bratislavčanov plynule hovorila aj ona. Bol to študent medicíny z Petrohradu a slušne si vypýtal handru, ktorou by si mohol vyčistiť topánky.
„Povedal mi len jedno – aby som po zotmení nevychádzala von. Tak som to dodržala.“ Na sovietskych vojakov a oslobodenie nespomína v zlom.
Bratislavu sovietske vojská oslobodili v noci na 4.4.1945. Ako jedno z mála hlavných miest v Európe zostalo takmer nepoškodené. Obchody boli plné tovaru, elektriku, vodu a plyn opäť zapli už dva dni po prechode frontu. Aj obetí na životoch bolo prekvapivo málo.
Čo sa v tie dni dialo? Ako je možné, že časť obyvateľov v centre mesta hodiny oslobodenia prespala vo svojich bytoch či v pivniciach – a to napriek tomu, že už na jeseň 1944 Adolf Hitler vyhlásil Bratislavu za „Festung Pressburg“ – teda za pevnosť, ktorá mala za každú cenu a do poslednej kvapky krvi odolávať sovietskej armáde?

Obranu budovali všetci – aj gymnazisti
Aj neskorší manžel Evy Šimkovej Karol Adamec vtedy býval v úplnom centre vtedy ani nie 150-tisícového mesta na Kapitulskej ulici. Ako študent gymnázia mal pracovné povinnosti. Na školách sa neučilo, Karol a jeho spolužiaci museli už od novembra 1944 povinne pracovať pre Slovenský štát a jeho obranu.
Pre „Festung Bratislava“ kopali od pondelka do soboty sedem hodín denne protitankové zákopy pri Lamači. Asi osem metrov široký a tri metre hlboký „lievik“ sa ťahal od Lamača až k Devínskej Kobyle.
„Vozili nás tam každé ráno vlakom. Smerom tam normálnymi osobnými vagónmi. Smerom naspäť ‚dobytčákmi‘. Pamätám si, ako ma od zimy boleli kolená. V tú zimu ... (pokračovanie v Komentároch)

súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad rušeň rušne lokomotiva Slovensko Slovakia ŽSR ZSR železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun
železničná časť železniční část Railway Part slovensky Slovak
železničné priecestie priecestia železniční přejezd rampy závory Starý
Show more...

Tags

Related videos

See also

Festung Bratislava (2/2) 3gp mp4 HD video, Festung Bratislava (2/2) Video Songs, Video, Festung Bratislava (2/2) bollywood movie video 3gp, Festung Bratislava (2/2) video Download mp4 , Festung Bratislava (2/2) hindi movie, songs download, Festung Bratislava (2/2) all video download, Festung Bratislava (2/2) Hd Video Songs, Festung Bratislava (2/2) full song download, Festung Bratislava (2/2) Movie Download, Festung Bratislava (2/2) HD video Download, Mp4 Songs Download, video, 3gp, mp4 download, Festung Bratislava (2/2) Bollywood Songs, New Song,Out Now!, Festung Bratislava (2/2) Android Video, Full PC Video